8 typů lidí, které potkáte při běhu

Vykecávač

Běžně k vidění. Dva a více vykecávačů se procházejí zásadně vedle sebe a pokud potkají dalšího vykecávače, začínají tvořit jakési kolonie. Všichni zároveň tlachají, navzájem se neposlouchají, mocně gestikulují a nevšímají si ničeho, natož nějakého volání zezadu. Když se pak pokusíte protlačit pomocí loktů semknutým šikem jako nějaká molekula přes buněčnou membránu, ozvou se pohoršené hlasy a někdy i pohrůžky nasilí tupým předmětem (převážně holí).

Chcete-li se stát kvalitním vykecávačem, je třeba se řídit tzv. vzorcem neprostupnosti, jehož výsledek musí být co nejvyšší – jen tak je možné úspěšně zablokovat celý chodník. Ona magická formule zní:

N = (p · Zmr)k,

kde p je počet vykecávačů, Zmr je koeficient otravnosti (za pokojové teploty = 6,66) a k je počet kočárků v rojnici. V období slev v Kauflandu zaokrouhlíme výsledek nahoru na stovky.

Řešil

Vykecávač-freelancer, příbuzný sousedky. Vidí, že máte na sobě buznoobleček, a že na lelkování venku v tom počasí to úplně není. Tak se začne vyptávat, jestli jste si taky všiml, jak sousedovi v noci hučí pračka nebo jak v létě bouchají dveře od výtahu. Popřípadě, že mu teče hajzl a bytnej s tím nic nedělá. A za ty peníze, co tu platí by teda měl!

Poslouchám to a mezitím mi v elasťákách přimrzá nádobí. Ptám se ho, jestli už za bytným byl. Nebyl. Aha. Tak třeba příště. Spěšně se loučím a ještě za rohem ho slyším povídat něco o polepených vchodových dveřích.

Pejskař

Podobný jako vykecávač, ale zrádnější varianta. Mezi subjektem pejskař a subjektem pes, který je navlečen do pestrobarevného pleteného kondomu, je zdánlivý prostor několika metrů, ovšem jen do chvíle, než se ocitnete blízko obou subjektů. Vodítko většinou uvidíte pár milisekund před tím, než se do něj zamotáte, případně setrvačností přitáhnete psa a nakopnete ho.

K dovedení této metody k dokonalosti je potřeba zakoupit dostatečně pevné, černé vodítko a tenhle psí busking provádět zásadně po západu slunce, aby se minimalizovala reakční doba na únik z pasti. Po rozhořčeném volání majitele “Fuj to je!” obvykle vodítko pouštím a za neustálého kroucení hlavou odcházím.

Mamina

Tenhle prototyp obtloustlého a krajně nepříjemného individua, které nazývám pracovně Mamina, rezignovalo na celou svojí životosprávu a běh bere jako něco, co se bude dít zlým lidem po smrti, kdy je budou čerti na oválu popohánět vidlema. Všiml jsem si, že zásadně něco žerou. Pořád. Občas tlačí kočár. Kromě toho řvou (neumějí mluvit, jen řvát) na svoje dítě, aby nešlapalo v bahně, zastrkalo se, neběhalo, neječelo, neškemralo, nekňouralo, nebrečelo a brečelo (už máš proč!). Manža je většinou doma a zrovna si čvachtá u českého sushi a zapíjí to Braníčkem v plastu.

Čumil

V největší koncentraci se vyskytují na zastávkách, před obchoďáky nebo všude, kde je shluk lidí. Takový čumil se vyznačuje hloupým výrazem ve tváři, mírně pootevřenými ústy a upřeným pohledem na běžce, který si pod tíhou vizuálního kontaktu většinou překontroluje, jestli nemá náhodou rozvázanou tkaničku, povolené šortky nebo třeba dvě hlavy.

Fanoušek

Každý běžec bude mít dřív nebo později před vchodem svůj cikánský fanklub, který mu bude měřit čas (kolik máš?) a dbát o jeho životosprávu (aspoň cígo!). Ale potěší i povzbuzení od somráků, metrozevlů nebo lokálních sídlištních opilců. Zvlášť si ho vážím od těch, kteří taky běhají, ale jen po osmi rumech na záchod.

Čoudil

Jako já tě chápu, vím, jaký to je bez cíga. To člověk zkusí jako zvíře. Ale když už teda jdeš přede mnou, můžeš kouřit aspoň normální cigarety a ne (v lepším případě) višňovej doutník za dvacku od Nguyena, co čoudí jak diesel lokomotiva. A prosimtě, já vim, že nemáš prachy, ale tak si ty cigára bal a vyser se na něco jako Moon nebo LD, co smrdí jako když se pálí sokolská žíněnka.

Sousedka

Indoorová varianta. Vždy ji potkáte ve vchodě, když vybíháte nebo přibíháte, nikdy venku. Je lepší se jí vyhnout, protože bývá ozbrojena hadrem na podlahu a teleskopickým mopem.

Je úzkostlivě čistotná, své(!) schody udržuje sterilní a považuje je za Svatý grál, jež byla vyvolena střežit. Neúprosně brání každé potenciální šlápotě, která by se na schodech objevila, a kterou by jistě s chutí provedli potměšilí obyvatelé domu, bydlejíce zde jen a pouze proto, aby dělali na schodech šlápoty.

Comments are closed